Higiena jest kluczowa - o odzieży medycznej

™dzy sobÄ… części wspólnie oddziaÅ‚ywajÄ…c wpÅ‚ywajÄ… pozytywnie na stan zdrowia populacji. Jest on wyodrÄ™bnionÄ… caÅ‚oÅ›ciÄ… zÅ‚ożonÄ… z wielu różnorodnych elementów, które powiÄ…zane sÄ… różnorodnymi wiÄ™ziami (czyli

Higiena jest kluczowa - o odzieży medycznej

System opieki zdrowotnej

System opieki zdrowotnej

System opieki zdrowotnej (również system zdrowotny) ? system definiowany jako spójna całość, której liczne, powiązane między sobą części wspólnie oddziaływając wpływają pozytywnie na stan zdrowia populacji. Jest on wyodrębnioną całością złożoną z wielu różnorodnych elementów, które powiązane są różnorodnymi więziami (czyli między którymi zachodzą różnorodne relacje) i który realizuje cele związane ze zdrowiem.

System zdrowotny można również zdefiniować jako zorganizowany i skoordynowany zespół działań, którego celem jest realizacja świadczeń i usług profilaktyczno-leczniczych i rehabilitacyjnych mających na celu zabezpieczenie i poprawę stanu zdrowia jednostki i zbiorowości.

W literaturze można spotkać wiele koncepcji odnośnie elementów wchodzących w skład systemu ochrony zdrowia. W modelu tradycyjnym, reprezentowanym przez D. Mechanica1, elementy składowe systemu były tożsame z trzema szczeblami opieki: pierwszego, drugiego i trzeciego szczebla, czyli opieką podstawową, specjalistyczną i wąskospecjalistyczną. Na pierwszym poziomie dochodzi do pierwszego kontaktu między systemem i ludźmi. Pozostałe poziomy służą wsparciem i dostarczają świadczeń specjalistycznych, stając się coraz bardziej złożonymi w miarę przesuwania się w górę systemu.

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym podejściem do problemu jest koncepcja tzw. ?trójkąta?. Wyróżnia się tu trzech uczestników systemu: pacjentów (jako podmioty korzystające ze świadczeń), lekarzy wraz z pozostałymi wytwórcami usług zdrowotnych oraz płatnika publicznego, nazywanego również ?płatnikiem trzeciej strony? (dysponującego środkami publicznymi).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_opieki_zdrowotnej


sterylność

Jałowość

Jałowość (sterylność) to nieobecność w danym materiale zdolnych do życia drobnoustrojów w ich formach wegetatywnych jak i przetrwalnikowych. Materiał jałowy nie może zawierać bakterii ani ich przetrwalników, grzybów ani ich zarodników, pierwotniaków ani wirusów. Jałowość osiąga się poprzez proces sterylizacji.

Nawet najlepiej przeprowadzona sterylizacja nigdy nie zapewnia całkowitej jałowości sterylizowanego materiału. Dlatego w praktyce za jałowy uznaje się materiał, w którym prawdopodobieństwo przeżycia jednej komórki mikroorganizmu jest równe lub mniejsze od 10-6. Prawdopodobieństwo to określa wartość SAL (Sterility Assurance Level). Jest to parametr ilościowo określający jakość wyjaławiania i musi być wyznaczany dla każdej nowej metody sterylizacji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owo%C5%9B%C4%87


Sprzęt lekarski ? jak zbić cenę?

Wielu inwestorów szuka jak najtańszych możliwości zakupu sprzętu lekarskiego. Jest to zupełnie zrozumiałe z uwagi na to, że niewielkie urządzenia potrafią być nieraz bardzo kosztowne i kompletne wyposażenie gabinetu lekarskiego to naprawdę duży wydatek. Czy istnieją sposoby na zmniejszenie kosztów ponoszonych z tytułu zaopatrzenia naszego gabinetu? Dobrym sposobem na redukcję kosztów jest negocjacja ceny. Wielu sprzedawców takiego specjalistycznego sprzętu lekarskiego oferuje taką możliwość. Ofert, przy których możemy negocjować cenę niezwykle wiele jest również zamieszczanych w Internecie. Jeśli chcemy znacznie obniżyć wydatki z tytułu zakupu wyposażenia medycznego, warto rozważyć również zakup używanego asortymentu.



© 2019 http://masakra.com.pl/