bukszpan bez lub tawuła
Innym rodzajem płotu jest żywopłot, czyli płot wykonany poprzez przycięcie specjalnie sadzonych dookoła posesji krzewów. Najczęściej w tym celu sadzi się specjalne rośliny żywopłotowe. Są to rośliny pozwalające na łatwe formowanie kształtów poprzez przycinanie. Są to m.in. bukszpan, bez lub tawuła. Żywopłoty wykorzystywane były także jako budulec labiryntów w sztuce ogrodowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Płot
Cena i jakość ogrodzenia
Ceny ogrodzeń wahają się w zależności od ich rodzaju i oczywiście od obwodu działki. Można wybrać podstawową siatkę ocynkowaną i mieć temat z głowy, ale taki płot nie jest zbyt ładny, ani nic nie zasłania. Kiedy chcemy trochę więcej prywatności warto pomyśleć o droższych ogrodzeniach wykonanych z desek drewnianych.
Płot z drewna ma dużo zalet i z pewnością jest bardziej trwały od płotów z drutu. Co prawda trzeba go odpowiednio konserwować, ale dobrze zadbany płot z drewna będzie wyglądał dobrze na długie lata. płoty kute natomiast są jednymi z najdroższych i mają podobny problem do tych z drutu, czyli nic nie zasłaniają- co potrafi być bardzo dużą wadą.
Rodzaje ogrodzeń
Ogrodzenie może być wykonane z wielu różnych materiałów i na wiele różnych sposobów. Najczęściej ogrodzenie kojarzy się z metalowymi słupkami z pionowo ułożonymi pomiędzy nimi, okalające teren danej działki. Jednak rodzajów płotów jest dużo więcej.
Płoty obecnie wykonuje się z metalowych przęseł, betonowych bloków lub z drucianych siatek. Ogrodzenie powinno pasować do sąsiednich ogrodzeń oraz do nieruchomości znajdującej się na danej działce. Wybór fasonu i materiału można tez powierzyć projektantowi, który na pewno doradzi najlepszą opcję.