TrochÄ™ teorii z Wikipedii
Klimatyzacja automatyczna (ang. climate control, niem. Klimaautomatik) ? układ klimatyzacji, szczególnie samochodowej, zapewniającej kontrolę automatyczną parametrów klimatyzowanej przestrzeni, na ogół - kabiny pojazdu. Istnieje wiele koncepcji (szczególnie w kontekście liczby parametrów wejściowych i wyjściowych układu) i wiele rozwiązań technicznych takich układów.
Potocznie używana nazwa "klimatronik", "climatronik" pochodzi od CLIMAtronic, nazwy popularnego systemu klimatyzacji automatycznej samochodów koncernu Volkswagen.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja_automatyczna
O komforcie cieplnym
Komfort cieplny ? zespół cech mikroklimatu, który powoduje dobre samopoczucie człowieka.
Odczucia termiczne człowieka odnoszą się głównie do równowagi cieplnej całego ciała. Na równowagę tę wpływa: aktywność człowieka, odzież jaką ma na sobie, jak również parametry otoczenia: temperatura powietrza, średnia temperatura promieniowania, prędkość przepływu powietrza i wilgotność względna. Na podstawie badań prof. Ole Fangera opracowano normę ISO wg której wrażenia cieplne ciała ludzkiego przewiduje się za pomocą wskaźników PMV i PPD.
Z doświadczeń inżynierów klimatyzacji wynika, że optymalne warunki dla ludzi wykonujących lekką pracę (np. praca biurowa) występują przy jednoczesnym spełnieniu następujących parametrów powietrza wewnętrznego:
? temperatura: lato 23 ? 26 °C; zima 20 ? 24 °C
? wilgotność względna: 40 ? 60% (max 35 ? 65%)
? prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi: 0,2 ? 0,5 m/s
Nie zachowanie któregokolwiek z tych parametrów może powodować u ludzi odczucie duszności, parności lub przeciągu. W zależności jednak od aktywności i odzieży człowieka, przyjmuje się różne zakresy parametrów powietrza wewnętrznego.
Oprócz odczuć termicznych, równie istotnym elementem komfortu jest przebywanie w czystym powietrzu o odpowiedniej zawartości tlenu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja
Czy powinniśmy sprawdzać stan pojazdu regularnie?
Przeglądy samochodów są bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że mogą one znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze oraz zapewnić nam większa wygodę podróżowania własnym samochodem. Jeśli chcemy być odpowiedzialnymi właścicielami aut, powinniśmy koniecznie często sprawdzać, czy nasz samochód jest sprawny oraz czy nie pojawiła się w nim żadna usterka. W tym celu warto wybrać się do mechanika lub poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Wielu z nas posiada dużą wiedzę i umiejętności, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych kontroli, więc łatwo będzie nam znaleźć znajomego, który to dla nas zrobi. Warto się o to postarać i zyskać pewność, że auto jest gotowe do jazdy.